Bigisayar bağımlılıgı inme riskini artırıyor

Dünyada birinci derecede halk sağlık sorunu olan inme riski bilgisayar bağımlısı olan gençlerde daha sık görülmeye başlandığı tespit edildi. Peki bu risk nasıl azaltılabilir ve nasıl önlenebilir. Prof .Dr. Şerefnur Öztürk : ” Günlük yarım saat yürüyüş günde üç öğün meyve sebze yemenin , kilo vermenin ve uyku sorunu varsa bu sorunların giderilmesinin inme riskini azalttığını ” yaptığı açıklamada söylemişti.

Türkiye’de her yıl 40 bin insanın inme den dolayı hayatını kaybettiğini belirten Dr. Şerefnur Öztürk bunun 15 bininin gençlerden oluştuğunu her gün bilgisayar başında hareketsiz oturmanın gençler de inme riskinin artırdığını söyledi.  İnme görülme olasılığının yaşa bağlı arttığını söyleyen Öztürk : Yapılan son araştırmalarda önüne geçilebilen risk faktörlerinin engellenmesi ile inmelerin yüzde 90 nının önlenebileceğini söyledi .  konuşmaların aniden bozulması ve değişmesi görme kaybı, kol ve bacakta kuvvet kaybı inmenin belirtisi olduğuna dikkati çeken Dr. Şerefnur Öztürk sözlerine şu şekilde devam etti: ” konuşma bozukluğunun inme nin habercisi olabileceğini ve ardından büyük bir felç gelebileceğini her yıl 40 bin insan hayatını kaybediyor bunun büyük bir çoğunluğu geç kalmadan dolayı , her gün bilgisayar başında oturup hareketsiz kalan insanlarda kan yağlarının çoğalması ve kan dolaşımının bozulmasına neden oluyor. Belirli saatlerde ara verilip egzersiz yapılması gerektiğini söyledi .

Not:Sitemizde bulunan bu ve buna benzer bilgilerin birçoğu alıntıdır. kullanıcıları tarafından geliştirilen bir site olduğu için yazılardan sorumlu değildir.Bu Haberin Yasalara Aykırı Ve Telif Hakkı Olduğuna Dair Gerekçenizi iletim sayfamızdan belirtin lütfen

Bu haber 9 Nisan 2018 tarihinde tarafından Haber kategorisi altına yazılmış.
Etiketler: ,

Yorum yapılmamış

Yorum yapılmamış


Yorum yapın