DENİZ KUVVETLERİ KOMUTANLIĞININ İCRA ETTİĞİ VE PLANLADIĞI ÖNEMLİ FAALİYETLER

09 Mart 2016, Çarşamba

Haber:

Deniz Kuvvetleri Komutanlığının İcra ettiği ve Planladığı Önemli Faaliyetler.

Çok Uluslu Deniz Güvenliği Mükemmeliyet Merkezi (ÇUDGMM), deniz güvenliğine ilişkin olarak ön alıcı stratejiler üreten uluslararası yeterlilikte ve etkin akademik bir merkez olma vizyonuyla 12 Kasım 2012 tarihinde Aksaz / Marmaris’te kurulmuştur. Kurulduğu tarihten itibaren ÇUDGMM tarafından deniz güvenliğine ilişkin kurslar, çalıştaylar ve eğitimler icra edilmiş ve Afrika ülkelerinde deniz güvenliği alanında kapasite artırma faaliyetlerine yönelik Mobil Eğitim Timi tarafından Nijerya, Kongo, Angola, Kenya ve Cibuti’de eğitimler verilmiştir. ÇUDGMM tarafından 2015 yılından itibaren ulusal ve uluslararası alanlarda faaliyetlerin icrasına devam edilmektedir.
Deniz Kuvvetleri Komutanlığının uluslararası görevleri kapsamında;
NATO Daimi Deniz Görev Grubu-2’ye bir fırkateyn,
Karadeniz Deniz İş Birliği Görev Grubu’na (BLACKSEAFOR) bir fırkateyn (faaliyetler geçici olarak askıya alınmıştır),
Birleşmiş Milletler Geçici Görev Gücü (UNIFIL) Deniz Harekâtı’na bir korvet / hücumbot / karakol gemisi,
Karadeniz Uyumu Harekâtı’na korvet, hücumbot / karakol gemisi, denizaltı ve deniz hava vasıtaları,
NATO Daimi Mayın Karşı Tedbirleri Görev Grubu-2’ye bir komuta gemisi ve bir mayın avlama gemisi,
NATO’nun Ukrayna krizine yönelik uygulamaya koyduğu “Acil Güvence Tedbirleri”ne deniz karakol uçakları,
Etkin Çaba Harekâtına suüstü gemileri ve deniz karakol uçakları,
Yukarıda belirtilen faaliyetlerden istifade ile diğer ülke deniz kuvvetleri unsurları ile icra edilen geçiş eğitimlerine suüstü gemileri, denizaltılar ve deniz hava vasıtaları ile iştirak edilmektedir.
TCG BÜYÜKADA Aden Körfezi, Arap Denizi ve Basra Körfezine istinaden 26 Ocak-15 Nisan 2015 tarihleri arasında Cidde / Suudi Arabistan, Cibuti / Cibuti, Salalah / Umman, Karaçi / Pakistan, Muskat / Umman, Doha / Katar, Manama / Bahreyn, Jubail / Suudi Arabistan ve Kuveyt/Kuveyt liman ziyaretleri icra ederek Okyanus Kalkanı Harekâtına destek sağlanmıştır. Ayrıca, TCG BÜYÜKADA 18-25 Mart 2015 tarihleri arasında Kuveyt ev sahipliğindeki KARTALLAR-2015 Tatbikatı’na iştirak etmiştir.
TCG GEDİZ, Ertuğrul Fırkateyni’nin Japonya Seyrinin 125’inci yılı faaliyetleri kapsamında 01 Nisan-31 Temmuz 2015 tarihleri arasında Cibuti / Cibuti, Karaçi / Pakistan, Mumbai / Hindistan, Kolombo / Sri Lanka, Port Klang /Malezya, Hong Kong / Çin, Qindao / Çin, Busan / Güney Kore, Shimonoseki / Japonya, Kushimoto / Japonya, Tokyo / Japonya, Manila/Filipinler, Singapur / Singapur, Chennai / Hindistan, Male / Maldivler, Salalah / Umman, Cidde / Suudi Arabistan limanlarını ziyaret etmiştir. TCG GEDİZ, 01-04 Haziran 2015 tarihleri arasında Kushimoto/Japonya’da icra edilen Ertuğrul Fırkateyni anma törenlerine iştirak etmiştir.
Ayrıca, 2015 Yılında Ertuğrul Fırkateyninin Japonya Seyrinin ve Sonsuzluğa Uğurlanışının 125’inci yıldönümü dolayısıyla icra edilen anma etkinlikleri aşağıda olduğu gibidir:

Deniz Müzesi Komutanlığı / İstanbul’da;
(1) ERTUĞRUL Fırkateyni batığından çıkan objelerin bir kısmı 02 Nisan-31 Aralık 2015 tarihleri arasında,
(2) “ERTUĞRUL Fırkateyni’nin Japonya Seyri ve Sonsuzluğa Uğurlanışı” sergisi 02 Nisan 2015 tarihinde,
(3) ABD’li Oşinografi Uzmanı Profesör Robert BALLARD’ın “Derin Deniz” sergileri 16 Nisan – 16 Mayıs 2015 tarihleri arasında açılmıştır.
TCG GEDİZ fırkateyninde görevli SAS ve I. Sınıf dalgıçlar tarafından 02 Haziran 2015 tarihinde, Funago-Ra (Şeytan) Kayalıkları bölgesinde bulunan ERTUĞRUL Fırkateyni batığına dalış icra edilmiş, batığa 125’inci yıl anısına bir plaket bırakılmıştır.
ERTUĞRUL Fırkateyni’nin Japonya seyrinin 125’inci yıldönümü anısına Kuşimoto/Japonya’da düzenlenen anma törenleri kapsamında; 04 Haziran 2015 tarihinde Altes Prensesi Akiko’nun da teşrifleri ve açılış konuşmalarının ardından Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Sayın Cemil ÇİÇEK, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent BOSTANOĞLU, Japon Öz Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Tomohisa Takei ve Kushimoto Belediye Başkanı Katsumasa TASHİMA’nın katılımlarıyla Kushimoto Türk Müzesi’nin açılış töreni icra edilmiştir.
“44. Deniz Kuvvetleri Kupası “Ertuğrul” Yat Yarışı 13 Ağustos 2015 tarihinde,
“Ertuğrul’un İzinde Deniz Kuvvetleri ve Diplomasi” Sempozyumu 16-17 Eylül 2015 tarihleri arasında,
“HIEI” gemi maketi açılış töreni 10 Aralık 2015 tarihinde,
“Ertuğrul 1890” film gösterimi 25 Aralık 2015 tarihinde icra edilmiştir.
Mersin Deniz Müzesi Komutanlığı’nda ERTUĞRUL Fırkateyni batığından çıkan objelerin bir kısmı 16 Eylül 2015 tarihinden itibaren sergilenmektedir.
125’inci yıl anısına hatıra parası, hatıra pulu ve emisyon pulu bastırılmıştır.
ERTUĞRUL Fırkateyni Kitabı (Türkçe, İngilizce ve Japonca) bastırılmıştır.
TCG GÖKOVA fırkateyni ve TCG BURAKREİS denizaltısı, 11-24 Nisan 2015 tarihleri arasında İngiltere ev sahipliğinde icra edilen JOINT WARRIOR-15 Tatbikatına ve 04 Mayıs-12 Haziran 2015 tarihleri arasında Plymouth / İngiltere’ye istinaden deniz eğitimlerine (FOST: Flag Officer Sea Training) iştirak etmiştir.
Doğu Akdeniz’de deniz güvenliğine katkı sağlamak maksadıyla denizaltı, suüstü gemileri ve deniz hava vasıtaları ile millî olarak icra edilen Akdeniz Kalkanı Harekâtı’na devam edilmektedir.
Ege Denizi’nde düzensiz göç ve insan kaçakçılığının engellenmesi maksadıyla Daimi Deniz Görev Grubu-2 tarafından icra edilen keşif / gözetleme ve istihbarat faaliyetlerine bir fırkateyn ile katılım sağlanmaktadır.
Deniz Kuvvetleri Komutanlığınca, 2015 yılı içerisinde;
289 personel yurt dışına eğitim / öğretim görmesi maksadıyla gönderilmiştir.
Çeşitli faaliyetlerde 18 kez bando konseri verilmiştir.
862 personele aile içi şiddetin önlenmesi konusunda eğitim verilmiştir.
110 engelli vatandaşımız Temsili Askerlik uygulamasına tabi tutulmuştur.
Gazilerimize yönelik TSK’nın moral günü etkinliği Deniz Kuvvetleri Komutanlığı koordinatörlüğünde 05 Kasım 2015 tarihinde Oramiral Emin Göksan Sosyal Tesisler Komutanlığı / Ankara 181 kişinin katılımıyla icra edilmiştir.
Komutanlık bağlısı birliklerce 22.162 adet fidan dikilmiştir.
586.179 vatandaşımız deniz müzelerini ziyaret etmiştir. Bu kapsamda dönem içinde müzelerin ziyaretçi sayıları ayrıntısı aşağıda gösterilmiştir.
MÜZELER ZİYARETÇİ SAYISI
İSTANBUL DENİZ MÜZESİ 188.073
ÇANAKKALE DENİZ MÜZESİ 245.626
MERSİN DENİZ MÜZESİ 25.119
İSKENDERUN DENİZ MÜZESİ 14.363
İZMİR MÜZE GEMİLER 95.128
GÖLCÜK DENİZ MÜZESİ 17.870
TOPLAM 586.179
Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, bir Kurumsal Kaynak ve Harekât Planlama Sistemi tedarik projesi olan ORSA Projesini başlatmıştır. ORSA Sistemi farklı seviyelerdeki planlama, karar verme, icra ve kontrol fonksiyonlarının hızlı, doğru ve emniyetli şekilde gerçekleştirileceği, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bağlılarının bu kapsamdaki performanslarının izlenebileceği, iş süreçleri ile uyumlu, bütünleşik bir yönetim bilgi ve karar destek sistemi olacaktır.
Deniz Kuvvetleri Komutanlığı fabrikalarının ülkemize kazandırdığı ekonomik değerler çerçevesinde;
Tersane Komutanlıkları, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan suüstü gemileri, denizaltılar ve yardımcı sınıf gemilerin elektrik, elektronik, tekne, makine ve silah sistemlerine yönelik bakım ve onarım ihtiyaçlarını, çağdaş teknolojiyi takip eden eğitimler ve uzun yılların getirdiği deneyim birikimi sayesinde başarı ile gerçekleştirmektedir.
Bu kapsamda; Tersane Komutanlıklarınca 2015 yılında 24 savaş gemisinin uzun süreli bakımı, 108 savaş gemisinin havuz onarımı tamamlanmıştır.
Geçmiş dönemlerde tamamlanan gemi inşa (Fırkateyn, Hücumbot, Mayın Avlama Gemisi, Karakol Botu, Amfibi Gemi, Sahil Güvenlik Botu vb.) ve modernizasyon projelerine ilave olarak halihazırda Gölcük Tersanesi Komutanlığı tarafından Havadan Bağımsız Denizaltı inşa projesi ve İstanbul Tersanesi Komutanlığı tarafından ADA Sınıfı Korvet inşa projesine devam edilmektedir.
Ayrıca müteakip dönemlerde envantere girecek ve inşası sivil tersaneler tarafından yapılacak savaş gemilerinin tasarımı ve inşasına yönelik askeri standartların oluşturulması ve ileri teknolojiye sahip platform tedarik projelerinde, prototip gemi tasarımı kapsamında sivil endüstriyle yapılacak çalışmalarda, liderlik ve koordinasyon görevi İstanbul Tersanesi Komutanlığında bulunan Dizayn Proje Ofisi tarafından yapılmaktadır. Bu sayede, yerli sivil endüstrinin askeri gemi inşa projelerinde daha çok yer alarak milli servetin ülke içerisinde kalması hedeflenmektedir.
Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tersanelerinin sivil gemilere verdiği hizmet durumu çerçevesinde;
Askeri Tersaneler, atıl kapasitenin ülke ekonomisinin yararına değerlendirilmesi amacıyla, 3225 sayılı Milli Savunma Bakanlığı ile Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanlıklarına Bağlı Kurumlarda Döner Sermaye Teşkili ve İşletilmesine İlişkin Kanun ve 19262 sayılı Milli Savunma Bakanlığı ile Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanlıklarına Bağlı Kurumlarda Döner Sermayenin İşletilmesine İlişkin Yönetmelikte belirtilen esaslar dahilinde teşkil edilen Döner Sermaye İşletmeleri aracılığıyla yurt içinde yerli sanayi kuruluşlarına, yurt dışında ise dost ve müttefik devletlerin donanmalarına hizmet vermektedirler.
Bu kapsamda; Tersanelere ait Döner Sermaye İşletmeleri tarafından 2015 yılı içerisinde bir adedi dost ve müttefik ülkeye (Lübnan) ait olmak üzere toplam 125 iş kabulü yapılmıştır.
2014-2015 eğitim / öğretim döneminde Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bağlısı işletmelerde 97 yükseköğretim öğrencisi staj, 368 ortaöğretim öğrencisi beceri eğitimi görmüştür.
Devam eden modernizasyon projelerine ilişkin son bilgiler Deniz Kuvvetleri Komutanlığı kurumsal internet sitesinde (www.dzkk.tsk.tr) yayımlanmaktadır.

Not:Sitemizde bulunan bu ve buna benzer bilgilerin birçoğu alıntıdır. kullanıcıları tarafından geliştirilen bir site olduğu için yazılardan sorumlu değildir.Bu Haberin Yasalara Aykırı Ve Telif Hakkı Olduğuna Dair Gerekçenizi iletim sayfamızdan belirtin lütfen

Yorum yapılmamış


Yorum yapın