Sohbet Girişi


ESKİ SÜRÜM İLE BAĞLAN

Azerbaycan Sohbet,Azerbaycan Sohbet Odaları | Yoncam.Net


Azerbaycan Sohbet Odaları

Azerbaycan Sohbet   Kardeş Ülkelerimizden birisidir Aybalam taviriyle tanınan azeri kardeşlerimizin birde sohbet sitesi var Azerbaycan Sohbet Odalarımız aktiftir üyelik vb istenmeden fotoğraflı kameralı konusabilirsiniz.

Kendilerinden kız alırız kendilerine kız verir durumlarına kadar gelmiş neredeyse akrabalarımız dieyeceğimiz kardeşlerimizdendir Azerbaycan ülke milleti.

Azerbaycan Cumhuriyeti Kafkasyada yer alan bir ülkedir. Komşuları Ermenistan en dib komşudur.

Azerbaycanlı bayanlarla sohbet etmek isteyen beyler veya Beylerle sohbet chat yapmak isteyen Bayanlar seviyeli bir arkadaşlık ortamımız olan sitemizde Azerbaycan canlı sohbet imkanına varabileceksiniz.

Azerbaycan sohbet saytları aramalının lideri pozisyonunda olmamız seviyeli arkadaşlık ortamından kaynaklıdır.

Azerbaycan Chat sitesi olarak Azerbaycan Bakü sohbet odaları tamamen mobil uyumlu site olarakta arayış içindedir misafirlerimiz sitelerimizde bu imkan çoktandır vardır ve ücretsizdir

Azerbaycan Tarihi

Azerbaycan İsmi Nereden Geliyor?

Azerbaycan isminin ilk ortaya çıkışı ile ilgili farklı teoriler, farklı fikirler öne sürülmüş ve net bir kanaate varılamamıştır. Zira Kafkasların kalbi olan bu coğrafyada özellikle Pers etkisinin hâkim olduğu dönemde Zerdüştlük (ateşperestlik) bir hayli yaygınlaşmış ve bu bölgedeki insanlar ateş muhafızları yani azer (ateş) baygan (muhafız) olarak anılmışlardır.

Bir diğer rivayette ise, bu bölgenin Büyük İskender tarafından fethinden ve İskender’in M.Ö 323’te ölümünden sonra bu bölgenin yönetimini İskender’in komutanlarından birisi olan Antropates üstlenmiş, ancak bu isim Sasani söyleyişinde Azurbazagan, Arapların söyleyişinde de Azerbaycan’a dönmüştür.

Özellikle Orta Asya’da Hazar Denizi’ne egemen olmak isteyen Rusya’nın bu politikası, bir anlamda Azerbaycanlı kandaşlarımıza kimlik bunalımı yaşatma amacını taşımıştır. Dahası, bu bölgedeki Azerbaycan petrolleri keşfedilince işin rengi büsbütün değişmiş ve Ruslar, buradaki Müslüman Türklerin yerine Taşnak ve Troşak Ermenileri’ni destekleyerek bu bölgede onların egemen olmalarını sağlamaya çalışmışlardır.

Rusların böylesine sindirmeye çalıştığı kandaşlarımız, 1920-1924 yılları arasında bile Ruslara karşı 54 kez isyan çıkartmışlar ve bir anlamda bu bağımsızlık arzularıyla Türk olduklarını dost-düşman herkesin gözüne sokmuşlardır.

Neticede 1991 yılında Sovyetler’in dağılmasıyla bağımsız olan Azerbaycanlı kardeşlerimiz, bu süreçte Yanvar Katliamı, Dağlık Karabağ Meselesi gibi çok trajik olaylarla gündeme gelmiş ve istiklâl uğrunda ağır bedeller ödemişlerdir. Özellikle Azerbaycan’ın istiklâlinde kilit rol oynayan Ebulfez Elçibey’i bir kez daha rahmetle anarak Azerbaycan’ın kısa tarihine yaptığımız geziye bir nihayet verelim. Dileyelim ki kalemlerimiz can Azerbaycan ve Türkiye’nin istikbâlde birlikte yapacağı büyük hadiseleri de yazsın birgün.

 Bir cevap bırakın.