Sohbet Girişi


FARKLI SÜRÜM İLE BAĞLAN

Bağdat’tan 6 Türk kadınına daha idam | Yoncam.Net


Bağdat (Rûdaw)- Irak Ceza Mahkemesi’nin, IŞİD üyeleri olduğu gerekçesiyle 6 Türk kadınını, idam cezasına çarptırdığı bildirildi.

Irak Ceza Mahkemesi, 6 Türk kadına IŞİD üyeliği nedeniyle idam cezasına çarptırdı. Başka bir kadın ise müebbet hapis cezası aldı.

Söz konusu mahkumların mahkemeye küçük çocuklarla geldiği belirtildi.

Irak Yüksek Yargı Konseyi Sözcüsü Abdülssettar Bayraktar, 25 Şubat’ta basına yaptığı açıklamada, Irak Ceza Mahkemesi’nin IŞİD mensubu olduğu gerekçesiyle 16 Türkiye vatandaşı kadını idam cezasına çarptırdığını açıklamıştı.

Irak’ın IŞİD’den temizlenmesinin ardından hapishanelerde olan Türk vatandaşı IŞİD’liler için Ankara’nın, Bağdat’ı “peyder pey iadeye” ikna etmenin yollarını aradığı açıklanmıştı. Ancak şimdiye kadar yapılan girişimlerde bir sonuç alınmamıştı.

Türkiye’nin öncelikli çabalarının büyük oranda 12 yaş altındaki 19 çocuk üzerinde yoğunlaştığı öğrenilirken, Irak, 12 yaş üzerindekileri çocuk olarak görmüyor.

Irak Federal Mahkemesi, 21 Ocak’ta Fas asıllı Alman vatandaşı bir kadını IŞİD’e lojistik destek verme suçlamasıyla idam cezasına çarptırılmıştı.

İnsan Hakları İzleme Örgütü, yargı süreçlerinin “adil olmadığını”açıklamıştı.

Irak ise çocukların iadesine olumlu yaklaşırken, kadınların bir kısmının iadesi konusunda olumlu bakmadığı kaydedildi.

Irak’ta IŞİD’le savaşta, örgütün işgalindeki bölgelerin geri alınmasının ardından, en az 560 kadının ve 600 çocuğun cihatçı olmak ya da örgüt mensuplarının akrabası olmak suçlamalarıyla gözaltına alındığı ve yargılama süreçlerinin başlatıldığı ifade edildi.Bir cevap bırakın.