Sohbet Girişi


FARKLI SÜRÜM İLE BAĞLAN

TÜBİTAK'ın reddettiği Proje | Yoncam.Net


Manisa ilinde özel okul öğrencileri melisa , karanfil yağı ve okaliptüsün havadaki bakterileri temizleme amaçlı proje geliştirdi . TÜBİTAK belgelerin eksik olduğunu belirterek projeyi onaylamazken, Harvard Davet etti.

 

Harvard’dan biyoloji ve kimya alanında yaptıkları çalışmalar için davet alan 4 özel okul öğrencisi büyük gurur yaşadı. Göktuğ Altıparmak ve Seda Erol’un Yapmış olduğu okaliptüs ve karanfil yağlarının havadaki bakterileri temizleme projesi büyük ilgi gördü. Harvard Üniversitesinden davet alan biyoloji öğretmeni Nuray Avcı , ” İnsanların toplu yaşam alanında hastaneler,okullar ve benzeri yerlerde solunum yolu hastalığının çoğaldığını gördük. Bunun için havalandırmanın rutin olarak yapılması gerekiyor ama temizlikte kullanılan bir çok maddenin tamamen kimyasal olması alerji ve benzeri hastalıkları ortaya çıkarabiliyor. Bunun için yaptığımız projede doğal ürün olan melisa,okaliptüs ve karanfil yağının antiseptik özelliklerini bildiğimiz için böyle proje yaptık . TÜBİTAK için başvurduğumuz projeyi onaylamazken Harvard’dan davet aldık.” dedi

Özel okul 11’inci sınıf öğrencisi Seda Erol mutluluğunu ” Bakterilerin kolonileşmesini gözlemledik bunun için klima flitrelerinden örnek aldık. Yaptığımız proje sonucu Harvard’da Konferans sunumu için davet aldık. Çok mutluyuz diye” bu sözleri ile dile getirdi.Bir cevap bırakın.